Zobacz wszystkie artykuły

Rynek IT w Poznaniu

Branża informatyczna wciąż rośnie w siłę mimo kryzysu, który panuje na rynku. Jednym z najbardziej rozwiniętych rynków lokalnych w zakresie usług informatycznych jest rynek poznański.

 

Poznań to jak się mówi jedno z najpiękniejszych miast Polski. Najpiękniejszych, a jak się również okazuje i najprężniej rozwijających się zarówno kulturalnie,  jak i technologicznie oraz przemysłowo. W ostatnich latach rynek IT w Poznaniu przeżywa prawdziwy rozkwit. Mimo kryzysu gospodarczego gałąź IT prosperuje znakomicie i pojawia się coraz więcej firm działających w tym sektorze, a także odnoszone są coraz większe sukcesy w zakresie nowoczesnych technologii.

Dotychczas Poznań był uważany za miasto kulturalne i akademickie. Dziś na Poznań patrzy się również pod kątem rozwoju gospodarczego. Życie kulturalne Poznania zostało połączone z działaniami związanymi z rozwojem rynku i tak w ostatnim czasie zostało zorganizowanych wiele szkoleń, konferencji i imprez, mających na celu pokazanie nie tylko mieszkańcom Poznania i okolic, ale również i całej Polsce, jak rozwija się ten region Wielkopolski. A rozwija się bardzo dobrze, co szczególnie widać parząc na sektor finansowy, a także na branżę informatyczną.

Z branżą informatyczną w Poznaniu szczególnie łączą się trzy typy biznesu: agencje reklamowe, agencje interaktywne, a także firmy programistyczne. Reklama i oprogramowanie - na to jest dziś popyt nie tylko na rynku wielkopolskim, ale również i na rynkach lokalnych całej Polski. Rozwój sektora IT w Poznaniu związany jest głównie z tym, że informatyka wydaje się być dla młodych kluczem do sukcesu i dużych pieniędzy. Takie spojrzenie sprawia, że jest jednym to jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów, zaś Poznań jest najchętniej wybieranym miejscem na ich realizację. Poza tym rozwijające się w tym regionie Polski inne sektory gospodarcze m.in.: sektor finansowy wymagają obsługi informatycznej. Dziś niemalże każda firma posiada własną małą sieć informatyczną, a przynajmniej stronę www, którą ktoś musi stworzyć i się nią zajmować. To właśnie na strony www jest na Wielkopolsce największy popyt. Kolejne miejsca zajmują sklepy internetowe, reklama internetowa oraz oprogramowanie na zamówienie.

Kto ma szansę wybicia się na poznańskim rynku IT? Wybić może się każdy, niekoniecznie mieszkaniec Poznania, czy okolic, kto ma chęci oraz pomysł, w którego realizację potrafi zaanagażować się całym w sobą. Poza chęciami przydadzą się również umiejętności, których nieraz brakuje. Nie trzeba jednak otwierać własnej firmy by działać w branży informatycznej w tym regionie. Wiele już otwartych firm poszukuje pracowników. Na stanowisko informatyka można ubiegać się również w firmach, które nie są typowo informatyczne, ale potrzebują kogoś np.: do obsługi sieci. Dziś w sektorze IT w Poznaniu funkcjonuje kilkanaście dużych firm oferujących outsourcing usług informatycznych. W całej branży informatycznej w Poznaniu działa ponad 4000 firm, duży odsetek z nich to właśnie firmy programistyczne oraz agencje interaktywne i agencje reklamowe, pozostałe to serwisy komputerowe oraz firmy zajmujące się sprzedażą komputerów i usług internetowych. 

W Poznaniu do pracy w gałęzi IT poszukiwani są szczególnie: programiści java, programiści c++, programiści php, programiści ASP.NET, programiści C#, programiści FLASH oraz FLEX, a także web developerzy i testerzy oprogramowania. Agencje reklamowe chętnie przyjmą grafików oraz webdesignerów. Podobnie jest w przypadku agencji interaktywnych, ale tutaj dodatkowo można znaleźć pracę na stanowisku specjalisty ds. marketingu internetowego. Pracę w poznańskich firmach mogą dostać również administratorzy sieci, administratorzy systemów, a także specjaliści ds. marketingu i reklamy oraz public relations. Praca jest, chętni do pracy są, ale pracowników w sektorze informatycznym brakuje. Dlaczego? Głównie dlatego, że młodzi ludzie kończąc studia posiadają jedynie wiedzę teoretyczną, a brak im jakiejkolwiek praktyki, a co więcej brak im chęci do doskonalenia siebie i zaangażowania w pracę. Odkąd studia stały się jedynie modą na papierek, brak jest wykwalifikowanej kadry pracowniczej i to nie tylko w sektorze informatycznym, ale również i w innych branżach. Dziś trafić na dobrego programistę zaraz po studiach, to jak trafić na igłę w stogu siana. Trafienie na osobę, która zna więcej niż jeden język programowania i przynajmniej w jednym z nich jest znakomita, graniczy z cudem.

Poznań to drugie z miast, zaraz po Gdańsku, które jest tak otwarte na wykwalifikowanych pracowników w dziedzinach programowania i reklamy. Poznański rynek IT stwarza wiele możliwości młodym ludziom, które warto wykorzystać, gdyż technologia wciąż będzie postępować do przodu i kryzys tę gałąź biznesu prędko nie dotknie.