Zobacz wszystkie artykuły

Tworzenie stron www

Ciągle narastająca konkurencja wymaga od firm ciągłego szukania nowych rozwiązań do pozyskiwania klientów. Dziś jednym z takich rozwiazań jest firmowa strona www.

 

Firmowa strona www jest dziś niemalże obowiązkowym elementem działania każdej firmy. Dzisiejsze czasy wymagają od firm dużej elastyczności – wymagają nie tylko reklamy w świecie realnym, ale także i Internecie, bo to w końcu tam współczesny człowiek najchętniej zagląda w poszukiwaniu interesujących go rzeczy.

 

Internet stale się rozwija, stale powstają nowe serwisy internetowe, dlatego firma, aby przebić się ze swoją stroną musi posiadać coś więcej niż ma konkurencja. Ważny jest nie tylko estetyczny, elegancki, nowoczesny, a przede wszystkim profesjonalny design, ale również i to, czy strona jest dobrze zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek oraz to jak wartościowe treści zawiera.

 

W Polsce znajdziemy wiele firm i agencji reklamowych czy interaktywnych, które zajmują się tworzeniem stron www. Nie brakuje ofert takich jak „tworzenie stron poznań”, które to są ofertami lokalnymi, skierowanymi głównie do firm z danego regionu. Wybranie takiej oferty jest niewątpliwie dla firmy bardzo korzystne, bo można mieć pewność, że taka agencja świetnie zna rynek lokalny, a dodatkowo możemy z nią mieć dużo lepszy kontakt.

 

Tworzenie stron nie jest sprawą prostą. To nie jest wykonanie szablonu, zakodowanie go i oddanie do użytku klientowi. To szereg działań począwszy od wyboru domeny, a skończywszy na treści strony internetowej. Każdy kolejny etap jest tak samo ważny jak poprzedni, każdy ma jakieś konkretne znaczenie, konkretny cel, który jest krokiem w kierunku sukcesu firmowej witryny.

 

Tworzenie stron zaczyna się zwykle od wyboru domeny. Domenę można w zasadzie wybrać dowolną – najczęściej wybór pada na nazwę firmy, jednak co raz więcej firm – szczególnie tych działających na rynkach lokalny – woli wybierać nazwy związane z branżą w jakiej działa. Co to oznacza? Oznacza to, że zamiast nazwy firmy w domenie wybiera np. hasło „tworzenie stron poznań” czy też „remonty warszawa”. Ważna jest też końcówka domeny. Jak każdy pewnie zauważył można wybrać różne końcówki .pl, .com, .org, .eu, .net, .biz, itp. Wybór jest naprawdę duży i wcale nie jest obojętne, bo każda końcówka oznacza coś konkretnego np. .org wskazuje, że dana strona powinna należeć do jakieś organizacji, zaś .biz to strona biznesowa, .eu oznacza stronę europejską, zaś .pl typowo polską. Jaką końcówkę najlepiej wybrać? Trudno określić, która jest najlepsza, bo to zależy od tego na jakim obszarze się działa – jeśli działamy tylko w Polsce, to zdecydowanie najlepiej jest wybrać .pl.

 

Kolejnym krokiem w projektowaniu stron www jest przygotowanie projektu graficznego, czyli tzw. layoutu, który później zostanie zakodowany. Projekt graficzny, czyli design strony powinien być nowoczesny, przykuwać wzrok, a także być estetyczny i oddawać charakter firmy, a także od razu wskazywać na branżę w jakiej ona działa. Na projekt graficzny składa się kilka elementów, a w zasadzie z dwóch – szablonu strony oraz logo, które zwykle jest projektowane w oddzielny sposób. Logo to najważniejszy element strony – musi być proste, by można było je łatwo zapamiętać, ale też powinno posiadać jakiś element, który go wyróżni. Logo nie musi zawierać elementu „obrazka”, może być zbudowane z samych liter – ważne by było efektowne.

 

Po przygotowaniu szablonu przychodzi czas na zakodowanie strony. Dziś strony tworzone są w xHTML i CSS2, a także powoli popularność zyskuje HTML5 i CSS3, które to stwarzają nowe, lepsze możliwości i efekty. Zarówno xHTML jak i HTML5 są łatwe w optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, dzięki czemu łatwiej uzyskać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Tego nie można powiedzieć o stronach wykonanych w technologii Flash, które swego czasu były bardzo popularne. Strony Flashu wyglądają bardzo atrakcyjnie i efektownie, ale to nie rekompensuje takich minusów, jak długie ładowanie się strony, nieindeksowanie jej przez wyszukiwarki, brak możliwości dodania strony do ulubionych, itp.

 

W dzisiejszych czasach strona, by była atrakcyjna musi być interaktywna, dlatego zamieszcza się na niej „migające” banery, animacje, eleganckie formularze kontaktowe, menu strony, itp. Tego typu elementy zwykle wykonane są we Flashu, jednak strona ładuje się przez nie znacznie wolniej. Co, więc zrobić? Dziś podobne efekty, jakie daje Flash uzyskiwane są za pomocą JavaScirpt, który to jest rozwiązaniem – z punktu widzenia optymalizacji strony - znacznie lepszym i niemniej efektownym.

 

Wydawać by się mogło, że te kroki doprowadziły nas do gotowej strony www. W pewien sposób jest już ona gotowa, jednak jest coś jeszcze – optymalizacja. Zakładamy, że kod strony jest napisany zgodnie ze standardami W3C i nie ma w nim żadnych błędów, ale do pełnej optymalizacji potrzebne nam jest jeszcze ustawienie odpowiednich Title dla każdej podstrony, meta tagów i meta description, a także nagłówków, które będą zawierały słowa kluczowe, czyli takie frazy, na które firma chce być wyszukiwana w sieci, a dokładniej mówiąc jeśli jesteśmy np. firmą z Poznania, która tworzy strony internetowe to idealnym hasłem dla nas może okazać się „tworzenie stron poznań”, zaś jeśli jesteśmy np. firmą remontową z Warszawy to wybierzemy hasła typu „remonty warszawa”.

 

By wybrać słowa kluczowe przyda nam się skrupulatna analiza branży w jakiej działamy oraz naszej konkurencji – my wybraliśmy tworzenie stron poznań. Taką analizę powinna pomóc przeprowadzić firma, która tworzy stronę www – jeśli tego nie robi, warto zastanowić się nad inną firmą. Dlaczego słowa kluczowe są takie ważne? Ponieważ odgrywają one istotną rolę w pozycjonowaniu strony, które to jest niezbędne jeśli chcemy być znalezieni w gąszczu innych witryn internetowych. Pozycjonowanie to temat rzeka – można mówić o nim nieskończenie, krótko jednak można je określić jako reklamę w wyszukiwarkach, dzięki której twoja strona znajdzie się wysoko w wynikach wyszukiwania na wybrane słowa kluczowe.

 

Słowa kluczowe odgrywają także ważną rolę w treści strony internetowej. Wiadomo, że firmowa strona www nie będzie miała specjalnie dużo treści, dlatego warto rozważyć na niej dodatkowe miejsce na artykuły, gdzie będziemy publikować teksty związane z naszą branżą. Dziś wyszukiwarki przykładają duże, a nawet bardzo duże znaczenie do wartościowych treści na stronie www, dlatego warto zadbać by było ich jak najwięcej, bo właśnie to może dać przewagę nad konkurencją. Treści na stronie nie mogą być jednak zlepkiem bezsensownych słów – muszą być wartościowe, spójne i logiczne, ale powinny też zawierać delikatnie wplecione słowa kluczowe.

 

Wykonanie strony wg wyżej wymienionych etapów jest ogromnym krokiem w kierunku sukcesu witryny. Czy gwarantuje sukces? Gwarancją sukcesu jest wytrwałość w dążeniu do celu – jeśli będziemy dobrze zarządzać stroną, podejmiemy się trudu jej pozycjonowania to wtedy możemy być pewni, że sukces naszej witryny jest w zasięgu naszej ręki.