Zobacz wszystkie artykuły

Dobra agencja interaktywna

„Dobry” to pojęcie względne – każdy może widzieć dobro w inny sposób. To co dla jednego jest dobre dla innej osoby może być kiepskie. A jak powinna wyglądać dobra agencja interaktywna?

 

Agencja interaktywna jest wytworem, który już dobrze zadomowił się w naszym kraju, choć jeszcze kilka lat temu uważaliśmy go za „egzotykę”. W Polsce mamy wiele dużych, ogólnopolskich agencji, jak i mniejszych lokalnych takich jak „agencja interaktywna poznań”.

 

Wybrać agencję interaktywną nie jest wcale tak prosto jakby się to mogło wydawać. Specjaliści twierdzą, że agencję interaktywną należy wybrać ze względu na projekt jaki się realizuje, bo inaczej podchodzi się do kampanii wizerunkowej krótkofalowej, a inaczej do całorocznej kampanii, inaczej do małej, lokalnej kampanii, a inaczej do dużej, ogólnokrajowej.

 

Najczęściej wybierając agencję interaktywną patrzymy na jej wielkość. Chętniej wybieramy duże agencje, jednak wtedy trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Wielkość agencji interaktywnej jest szczególnie ważna przy dużych projektach, których realizacja trwa np. pół roku, gdyż wiadomo jest wtedy, że na pewno znajdą się jacyś pracownicy, którzy zajmą się naszym projektem, a w przypadku małych agencji może się okazać, że w pewnym momencie ich zabraknie. Małe, lokalne agencje takie jak „agencja interaktywna poznań” lepiej natomiast mogą się sprawdzić w projektach o zasięgu lokalnym, gdyż dany rynek lokalny znają znacznie lepiej od takiej ogólnopolskiej agencji.

 

Ważną rolę przy wyborze agencji odgrywa również dotychczasowy dorobek, czyli tzw. portfolio. Im ono bogatsze, bardziej atrakcyjne i pełne znanych marek, tym chętniej wybieramy daną agencję. Z portfolio wiąże się również sama prezentacja strony internetowej agencji – im strona jest bardziej atrakcyjna wizualnie, a zarazem bardziej funkcjonalna tym bardziej przyciąga naszą uwagę i skłania nas do wybrania danej oferty.

 

W myśleniu wielu ludzi utarło się również przekonanie, że dobra agencja interaktywna to taka, o której dobrze się mówi i pisze, dlatego też bardzo często sięgamy po opinie innych osób, szukając np. komentarzy na temat danej firmy w Internecie. Z opiniami w sieci wiąże się jednak garść pułapek. Jakich? Np. takich, że w Internecie każdy może pisać co tylko mu się podoba i wiele komentarzy może być podyktowanych np. przez złośliwą konkurencję.

 

Nie można ukryć również faktu, że wybierając agencję patrzymy na koszta oraz czas realizacji projektu. Najczęściej wybór pada na tę firmę, która zrobi to najtaniej i najszybciej. Co nie zawsze jest dobrym wyborem, co więcej zwykle w takich przypadkach czeka nas rozczarowanie. Tańszy nie znaczy gorszy, ale w wielu przypadkach agencje (szczególnie te małe) schodzą poniżej wszelkich kosztów, aby tylko pozyskać klienta, a potem okazuje się, że przecenili się nie tylko pod względem budżetu, ale też czasu pracy i realizacja projektu zaczyna przeciągać się w czasie. Jeśli, więc jakaś agencja proponuje ceny dużo niższe od innych (rzecz jasna porównywalnych wielkością i obszarem działania), należy się poważnie zastanowić nad taką współpracą.

 

Podsumowując, dobra agencja interaktywna powinna cechować się:

  • dużym doświadczeniem, które jest poparte referencjami

  • bogatym portfolio

  • bardzo dobrym rozumieniem potrzeb klienta

  • wyważoną ceną

  • rozsądnym określeniem harmonogramu

  • dobrą opinią

  • zdobytymi nagrodami i certyfikatami z danej branży

  • atrakcyjną witryną internetową i ciekawie zaprezentowaną ofertą