Zobacz wszystkie artykuły

Minimalizm wśród stron www

W 2013 roku projektanci stron www stawiają przede wszystkim na minimalizm. Minimalizm wśród stron internetowych jest dziś niemalże koniecznością.

 

W 2013 roku projektanci stron www stawiają przede wszystkim na minimalizm. Minimalizm wśród stron internetowych jest dziś niemalże koniecznością, gdyż na rynku jest tak wiele różnych urządzeń, na których można obecnie przeglądać strony internetowe, że skomplikowane interfejsy powodują wydłużony czas ładowania się strony, obciążanie łącza internetowego oraz słabą czytelność na małych wyświetlaczach.

 

Minimalizm pozwala jednak nie tylko na poprawne wyświetlanie się stron na różnych urządzeniach, ale również zwiększa ich użyteczność oraz współczynnik konwersji, a to za sprawą tego, że nie ma elementów, które rozpraszają uwagę użytkowników i zniechęcają ich do dalszego przeglądania witryny.

 

Ważną kwestią przy tworzeniu stron www jest również dobór kolorystyki. Minimalizm wręcz nakazuje stosowanie bieli, szarości i koloru dodatkowego - najczęściej są to odcienie niebieskiego, ale wszystko zależy od branży, dla której jest projektowana strona. 3 kolory to optymalna ilość - jeśli chce się wzbogacić nieco stronę można użyć kilku odcieni tego samego koloru. Nie wskazane jest jednak zbyt kontrastowe łączenie barw - np. czerwieni i zieleni.

 

Kolejną istotną sprawą jest uwypuklenie treści - treść odgrywa dzisiaj najważniejszą rolę, więc warto zastosować wyraźne nagłówki oraz kontrastowy kolor czcionki.

 

Mimo, iż ceni się minimalizm na stronie powinien znaleźć się baner. Baner powinien nawiązywać do tematyki witryny i być umieszczony w taki sposób, aby nie rozpraszał odbiorcy, a wręcz przeciwnie - zachęcał go do dalszej wędrówki po stronie. Warto więc rozważyć zastosowanie statycznych zdjęć w banerze, zamiast modnego do niedawna tzw. slidera, czyli przełączających się kolejną pomiędzy sobą grafik. Dodatkowo w banerze bardzo często zamieszcza się duże napisy określające tematykę witryny.

 

Jako przykład takiej strony można podać m.in. http://www.grabsteinepolen.de/